Bratysława na krótki urlop

Nasz południowy sąsiad – czyli Słowacja – często jest nieco w cieniu swoich dawnych rodaków, czyli Czech. Całkiem niesłusznie, jest to bowiem kraj równie piękny i oferujący całe mnóstwo atrakcji dla turystów. Stolica Słowacji, czyli Bratysława zachwyca niepowtarzalną architekturą, mnogością zabytków i innych miejsc ciekawych zobaczenia.

Do Bratysławy dotrzeć można z Polski za pomocą połączenia lotniczego – niezbędna jest jednak przesiadka na jednym z europejskich lotnisk, na przykład w Pradze. Port lotniczy w samej Bratysławie zaś znajduje się około dziewięć kilometrów od miasta, zatem nie jest za bardzo oddalone. Do miasta dotrzeć można później taksówką lub autobusem.

Bratysława jest miastem, które ma całe mnóstwo zabytków wartych zobaczenia. Jego centrum wraz ze starówką reprezentuje przede wszystkim architekturę baroku, która połączona jest także z budowlami typowo nowoczesnymi. Jednym z charakterystycznych budowli, która znana jest z pocztówek z Bratysławy jest Wzgórze Zamkowe wraz mieszczącym się na nim zamkiem. Znajduje się on bezpośrednio nad Dunajem.
Inne ciekawe zabytki to także między innymi Katedra Świętego Marcina oraz choćby Ruiny Zamku Devin. Turyści chętnie odwiedzają także Pałac Prymasowski, a także Kościół Franciszkanów będący najstarszą świątynią w całym mieście.

Miłośnicy zieleni docenią zaś zapewne piękny i duży Park Miejski zwany Sadem Janka Krala. Jest najstarszym parkiem miejskim w Bratysławie – na jego terenie znajduje się między innymi stadion sportowy oraz lunapark, a także wiele pomników. Ciekawą atrakcją jest także Ogród Botaniczny oraz Ogród Zoologiczny z licznymi gatunkami zwierząt. Warto odwiedzić te miejsca, zwłaszcza jeśli na wycieczkę podróżuje się wraz z dziećmi.

Warto wiedzieć, iż miasto to jest wielokulturowe. Można w nim porozumieć się często nie tylko po słowacku i angielsku, ale także choćby niemiecku, czesku tudzież węgiersku. Stolica Słowacji to doskonałe miejsce na wypoczynek zarówno z rodziną, jak i znajomymi lub przyjaciółmi.