Marsylia

Czysta, przejrzysta woda, ciepły klimat i niesamowita atmosfera. Marsylia położona we francuskim regionie Alpy- Prowansja- Lazurowe Wybrzeże zachwyca zapierającymi dech w piersiach bajkowymi widokami i typowo południową aurą, która sprawia, że można się tutaj poczuć jak w raju.

Do Marsylii oferowanych jest wiele połączeń, a port lotniczy Marsylia-Prowansja znajduje się ok. 25 km na północny zachód od centrum miejscowości. Inne lotnisko na Lazurowym Wybrzeżu zlokalizowane jest ok. 7 km od Nicei – stolicy regionu.

Do najpiękniejszych miejsc w Marsylii należy przede wszystkim wspaniały Stary Port, który liczy aż 2600 lat i strzeżony jest przez dwa forty: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Znajduje się tu wiele klimatycznych restauracji i tawern, w których można odpocząć sycąc oko zdumiewającymi widokami na nabrzeże.

Z portu można się także wybrać promem w rejs na wyspę If. Nad portem wznosi się przepiękna, wykonana w stylu neobizantyjskim bazylika Notre-Dame-de-la-Garde. Świątynia osiąga wysokość 60 m i przykryta jest kopułą, na której znajduje się ogromna figurka Madonny z Dzieciątkiem.

Cieszącym się sporą popularnością zabytkiem jest także malowniczy zamek d’If, zlokalizowany na wyspie, w pobliżu Starego Portu. Budowla zyskała sławę dzięki powieści Aleksandra Dumasa pt. „Hrabia Monte Christo”.

Podczas przechadzki po mieście warto się wybrać do jednego z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego na kontynencie europejskim, czyli opactwa Saint-Victor. Można tu zobaczyć pochodzące z V w. krypty. Znanym symbolem Marsylii jest również pochodzący z XIX stulecia pałac Longchamp, wewnątrz którego mieszczą się dwa znane marsylskie muzea: Musée des Beaux-Arts oraz Muzeum Historii Naturalnej. Za budynkiem znajduje się urocza fontanna, która czaruje turystów kaskadami wodospadów. Do najpiękniejszych zabytków miasta należy również La Vieille Charite, który w przeszłości pełnił rolę przytułku dla osób ubogich, zaś dzisiaj mieści się tu galeria sztuki afrykańskiej i azjatyckiej oraz muzeum archeologiczne.

Spędzając urlop w Marsylii nie można także zapomnieć o latarni morskiej Phare de Saint Marie, która przyciąga turystów swoim pięknem i ciekawą historią. Obiektami godnymi uwagi są ponadto: Katedra Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Historii Marsylii.