Reykjavik

Niezwykły klimat, bogata kultura i mnogość zabytków czynią Reykjavik, położony w zachodniej części Islandii, nad Zatoką Faxa, jednym z najchętniej odwiedzanych miast w kraju, miejscem gdzie można spędzić pełen wrażeń urlop i odnaleźć chwilę spokoju. Ta urocza, malownicza metropolia jest najdalej wysuniętą na północ stolicą świata.

50 km na zachód od miasta, na półwyspie Reykjanes zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Keflavík.

Jednym z symboli Reykjaviku jest oryginalny budynek Perlan. Jego nietypowa architektura sprawia naprawdę imponujące wrażenie. Obiekt został wybudowany na początku lat 90. XX stulecia i zaopatrywał stolicę Islandii w czerpaną z gorących źródeł wodę. Zbiorniki zostały przykryte szklaną kopułą, nadającą całości unikalny charakter. Wewnątrz można dziś zobaczyć przepiękny ogród zimowy, w którym znajdują się egzotyczne rośliny. Osoby pragnące zaznać chwili relaksu powinny wybrać się do, usytuowanej na szczycie kopuły, obrotowej restauracji. Roztaczający się na miasto krajobraz zapiera dech w piersiach. W Perlanie warto również zwiedzić muzeum figur woskowych.

Kolejną wizytówką miasta jest nowoczesny kościół Hallgrímura, który przyciąga turystów swoim niezwykłym wyglądem oraz ogromem. Obiekt wzniesiono w latach 1945-1986 w stylu ekspresjonistycznym. Na szczycie jego wieży mieści się taras widokowy, skąd podziwiać można fascynujące widoki na okolicę.

Do znanych zabytków architektury sakralnej w Reykjaviku należy także: Landakot oraz Katedra Dómkirkjan, w której w 1874 r. po raz pierwszy wykonano hymn narodowy.

Spędzając urlop w mieście nie można również zapomnieć o skansenie Árbæjarsafn, gdzie znajdują się stare mieszkalne domy, pomieszczenia gospodarcze, kościółek, kuźnia, zabytkowa drukarnia i lokomotywa parowa z końca XIX w. To miejsce, w którym zatrzymał się czas. Każdy pasjonat historii, pragnący poznać dawne dzieje mieszkańców Islandii powinien tu zawitać.

Reykjavik to idealne miejsce dla turystów pragnących zbadać każdy zakątek metropolii i przeżyć wspaniały, obfitujący w pozytywne emocje urlop. Oprócz zabytków znajdują się tu liczne galerie sztuki, termalne kąpieliska i ogrody botaniczne