Tibilisi

Barwna orientalna kultura, bogata historia i niezwykłe walory przyrodnicze czynią Tbilisi, nazywane perłą Kaukazu, jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gruzji.

Ta pełna uroku, malowniczo położona metropolia jest stolicą i zarazem największym miastem w kraju. Na turystów czeka tu wiele atrakcji, które uczynią pobyt obfitującym w pozytywne emocje. Tbilisi usytuowane jest nad rzeką Kurą, w Kotlinie Tbiliskiej, w południowo-wschodniej części Gruzji.

20 km na wschód od miejscowości zlokalizowany jest port lotniczy Tbilisi International Airport.

Miasto kusi turystów swoim nietypowym charakterem. Mnogość ekskluzywnych restauracji i hoteli sprawia, iż metropolia zasługuje na miano miasta europejskiego, jednak zaobserwować tu można fascynujące przenikanie się kultury Zachodu i Wschodu.

Turyści pragnący spędzić czas na łonie natury, odzyskać harmonię i spokój mogą wyruszyć na wyprawę w góry Kaukazu bądź też zrelaksować się w znanym z kąpieli siarkowych regionie Abanotubani. Odpoczynek w termach z leczniczymi wodami oraz masaże zadziałają jak balsam dla zmysłów i duszy.

Miłośnicy przyrody powinni się także wybrać nad przepiękne jezioro Kus Tba oraz Jezioro Żółwie, nieopodal którego znajduje się Muzeum Etnograficzne na wolnym powietrzu.

Spacerując po Tbilisi warto zwiedzić wznoszące się nad Starym Miastem mury twierdzy Narikala, która została wybudowana przez Persów w IV w. Wewnątrz murów mieści się mały kościółek. Fortyfikacja jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się niesamowity krajobraz na okolicę.

Do najważniejszych zabytków stolicy Gruzji zalicza się również usytuowany na urwistym brzegu rzeki Kury kościół Metechi. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Podczas urlopu w Tbilisi warto także zajść na Plac Wolności, gdzie znajduje się siedziba władz metropolii oraz pomnik jej patrona Św. Jerzego. Godnym uwagi zabytkiem w miejscowości jest ponadto katedra Sioni, stanowiąca siedzibę zwierzchnika tutejszej cerkwi. To najważniejszy w Tbilisi kościół. W jego pobliżu usytuowana jest klasycystyczna dzwonnica.

Miłośnicy sztuki i kultury powinni zaś zwrócić uwagę na przepiękną i okazałą operę, wzniesioną w XIX w. W jej nietypowej architekturze dostrzec można powiew orientu.

Do znanych symboli miasta zalicza się także nowoczesny Most Pokoju przypominający wyglądem pajęczą sieć oraz pomnik strażniczki Tbilisi – Kartlis Deda.