Wiedeń

Wiedeń, stolica Austrii, położony jest w północno wschodniej części państwa, nad Dunajem. Niezwykła atmosfera, mnogość zabytków i przepiękna panorama miasta powodują, iż jest ono jedną z najchętniej odwiedzanych metropolii w kraju.

Ok. 18 km na południowy wschód od centrum zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Wiedeń-Schwechat.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta jest przepiękna letnia rezydencja rodu Habsburgów – pałac Schönbrunn, we wnętrzu którego mieszczą się ogromne  komnaty i sale reprezentacyjne. Przed obiektem znajduje się zaś wspaniały, soczyście zielony i zadbany ogród oraz labirynt, w którym można spędzić długie godziny. Warto zaznaczyć, iż Schönbrunn został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym popularnym zabytkiem, stanowiącym wizytówkę miasta jest zaś Katedra św. Szczepana, zlokalizowana w samym centrum miasta. Budowla liczy aż ponad 800 lat i została wzniesiona niemal w całości w stylu późnogotyckim. W krypcie mieszczącej się w podziemiu, pod głównym ołtarzem przechowywane są urny ze szczątkami członków rodu cesarskiego (Habsburgów).

Przebywając w mieście warto także zobaczyć Belweder, w którym obecnie zlokalizowane są muzea. Miłośnicy sztuki i kultury koniecznie powinni zwrócić uwagę na gmach słynnej Opery Narodowej, w której co roku odbywa się znany Koncert Noworoczny. Obiekt wybudowany został stylu neorenesansowym. Warto także wybrać się do Muzeum Historii Sztuki, będącego czwartą pod względem wielkości galerią sztuki na świecie. Mieszczą się tu zarówno bogate zbiory malarskie, jak i ekspozycje rzemiosła artystycznego, sztuki starożytnej oraz numizmatów.

Zabytkiem, na który warto zwrócić uwagę jest również wzniesiony w XIII w. pałac Hofburg, stanowiący siedzibę władców austriackich. Dziś w obiekcie mieści się rezydencja prezydenta państwa oraz muzeum, w którym przechowywany jest podobno cierń z korony Jezusa oraz fragmenty Jego krzyża.

Do znanych zabytków architektury sakralnej zalicza się m.in.: kościół św. Ruprechta, Kościół Wotywny oraz Kościół Karola Boremeusza.

Osoby spędzające urlop z dziećmi lub same pragnące ujrzeć świat oczyma najmłodszych  podróżników powinny wybrać się na Prater. To ogromny park rozrywki, w którym znajduje się niezliczona ilość szalonych, wyzwalających adrenalinę i zarazem moc pozytywnej energii roller-coasterów. Na Praterze zlokalizowany jest również tor wyścigów konnych, baseny, korty tenisowe, pole golfowe itp.

Jedna myśl nt. „Wiedeń

  1. Wiedniu

    Poleciłby ktoś może jakieś fajne miejsce na sylwestra w Wiedniu? Gdzie Wiedeńczycy spędzają ten dzień?

Możliwość komentowania jest wyłączona.