Zagrzeb

Malowniczy krajobraz, oryginalna architektura i mnogość zabytków świadczących o bogatej historii sprawiają iż stolica Chorwacji, Zagrzeb, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów metropolii. Niezwykły klimat sprzyja relaksowi, a w labiryncie pełnych uroku ulic słychać echo dawnych dziejów.

Ok 17 km na południowy wschód od miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Zračna luka Zagreb.

Warto zaznaczyć, iż położony na północy kraju Zagrzeb dzieli się na dwie części: Górne i Dolne Miasto.

Wśród podróżnych dużą popularnością cieszy się m.in. Pałac Arcybiskupi, który wzniesiono w XIX w. Dziś w jego wnętrzu mieści się wystawa poświęcona, prześladowanemu w okresie komunizmu, Alojzijemu Stepinacowi.

W pobliżu obiektu usytuowana jest przepiękna, zabytkowa Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Wybudowano ją na przełomie XII i XIII stulecia, jednak ze względu na trzęsienie ziemi w 1880 r. kościół został rozbudowany i uległ znacznemu unowocześnieniu.

Spacerując po mieście warto także zwrócić uwagę na zlokalizowany na placu Markov trg charakterystyczny kościół św. Marka. W przeszłości w obiekcie miały miejsca zaprzysiężenia ważnych urzędników miejskich, a w XVI stuleciu zamordowano tu Matiję Dubeca – przywódcę powstania chłopskiego.

Przebywając w Zagrzebiu koniecznie należy się wybrać na malownicze wzgórze Medvedgrad. Można tu zobaczyć ruiny średniowiecznej twierdzy wraz z lochami i kaplicą. Zamek został wzniesiony w XIII stuleciu, tuż po najeździe Tatarów. Dziś w podziemiach obiektu mieści się restauracja, która stanowi idealne miejsce na chwilę odpoczynku po obfitującym w emocje dniu zwiedzania. Ze szczytu wzniesienia roztacza się zaś fascynujący widok na miasto.

Zagrzeb to także miejscowość, w której doskonale odnajdą się miłośnicy sztuki i kultury. W dzielnicy Donji Grad zlokalizowane są liczne muzea, jak np.: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Mimara oraz Muzeum Etnograficzne. Ciekawym zabytkiem jest również Teatr Narodowy, zaprojektowany przez pochodzących z Wiednia architektów i wzorowany na paryskiej operze.

Turyści pragnący zaznać chwili spokoju i relaksu na łonie natury powinni się wybrać do liczącego ponad 100 lat Ogrodu Botanicznego. Znajduje się tu 10 tys. gatunków roślin, w tym również tropikalnych.

Idealne miejsce na odpoczynek stanowi też usytuowane w centrum miasta jezioro Jarun, nad którym można zarówno plażować, jak i uprawiać sport.

Do popularnych w mieście zabytków należy również: cmentarz Mirogoj, wieża Lotrscak, Pałac Bana oraz kościół św. Katarzyny.