Budapeszt

Budapeszt położony w północnej części Węgier, nad Dunajem przyciąga turystów specyficznym klimatem i licznymi zabytkami. Miasto posiada niezwykle bogatą historię i barwną kulturę, a  przybyłych tutaj urlopowiczów oszałamia unikalną architekturą, swoim niewątpliwym czarem i wdziękiem.

Do stolicy Węgier oferowanych jest wiele połączeń lotniczych. Ok. 16 km na południowy wschód od centrum metropolii znajduje się międzynarodowe lotnisko Budapest Liszt Ferenc.

Symbolem miasta jest bez wątpienia przepiękny Most Łańcuchowy Szechenyego zbudowany w latach 1839-1849 przez inżyniera Adama Clarka. Obiekt został wysadzony w  trakcie II wojny światowej przez cofające się jednostki Wermachtu, jednak przeszedł znaczną renowację i dziś stanowi wizytówkę miasta.

Zza mostu roztacza się przepiekana panorama Budapesztu, niedaleko jest zaś widoczny Zamek  Królewski, którego historia pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Pierwsze fortyfikacje powstały w początkowym okresie wieku XIII. W środku można dziś podziwiać m.in. Budapesti Történeti Muzeum, czyli muzeum historyczne; Galerię Narodową; Bibliotekę Narodową im. Széchény’iego oraz Muzeum Historii Współczesnej . Warto zaznaczyć, iż całe Wzgórze Zamkowe wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym zabytkiem, na który warto zwrócić uwagę podczas pobytu w stolicy Węgier jest budynek parlamentu Orszaghaz, który ciągnie się  na 269 m wzdłuż Dunaju.

Spacerując po mieście koniecznie należy też zawitać na Plac Bohaterów, który jest jednym z najważniejszych i zarazem największych w całej miejscowości. Znajdują się tu m.in. budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji.

Znanym zabytkiem jest ponadto tzw. Baszta Rybacka, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, w stylu neoromańskim. Geneza nazwy  związana jest ze średniowiecznym cechem rybaków, broniącym dawnych murów zamkowych, na miejscu których powstała baszta.

Do najważniejszych zabytków w Budapeszcie należy również zaliczyć: górę Gellérta; mauzoleum Gul Baby, czyli osmańskiego derwisza z XVI stulecia i Terézváros, czyli tzw. miasto Teresy, gdzie znajdują się ambasady oraz toczy się życie kulturalne i rekreacyjne miasta.

Miłośnicy sztuki powinni zaś wybrać się do przepięknej Węgierskiej Opery Państwowej oraz Węgierskiego Muzeum Narodowego. Chwili spokoju i relaksu można zaś zaznać na zielonej Wyspie Małgorzaty. Znajdują się tu wspaniałe miejsca do wypoczynku oraz baseny olimpijskie i korty tenisowe dla osób aktywnych.