Helsinki

Helsinki ze względu na swoją nietypową atmosferę, bogactwo unikalnych zabytków i oryginalną architekturę co roku przyciągają rzesze turystów pragnących spędzić niezapomniany i obfitujący w moc wrażeń urlop. Zlokalizowane nad Zatoką Fińską miasto jest stolicą i zarazem największą metropolią Finlandii.

Ok. 19 km na północ od jej centrum zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko Helsinki-Vantaa.

Spędzając wczasy w Helsinkach warto wybrać się do zabytkowej dzielnicy Kruununhaka, na której mimo pożaru mającego tu miejsce w przeszłości, zaobserwować można ocalałe domy, pochodzące jeszcze z XVI stulecia.

Wśród turystów dużą popularnością cieszy się także przepiękna, malowniczo położona na kilku przylegających do siebie wysepkach, forteca Suomenlinna, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Interesującym etapem wycieczki po mieście może się również okazać spacer po słynnym placu Senaatintori. Znajduje się tu wiele klasycystycznych budynków oraz godny uwagi pomnik cara Aleksandra II.

Helsinki to stolica sztuki i kultury. Artystyczne dusze z pewnością zadowoli wizyta w Galerii Narodowej Ateneum, która gromadzi rzeźby i obrazy z okresu od XVIII do połowy XX w. Mieszczą się tu między innymi działa van Gogha i Cézanne’a. Do słynnych helsińskich muzeów należą również: Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, Fińskie Muzeum Fotografii oraz Muzeum Mannerheima i Kansallismuseo z salami poświęconymi różnym okresom historii Finlandii.

Znanym symbolem Helsinek jest najstarszy w mieście pomnik, czyli tzw. Kamień Carowej, który uroczyście odsłonięto w roku 1835 na cześć wizyty cara Mikołaja I i jego żony, carowej Aleksandry.

Spacerując po mieście warto się także wybrać do luterańskiej katedry Tuomiokirkko, wzniesionej na przestrzeni lat 1830-1852. Jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Helsinkach. W jej pobliżu znajduje się prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, który również stał się chętnie odwiedzanym obiektem.

Do znanych zabytków stolicy Finlandii należy ponadto Eduskuntalo, czyli siedziba parlamentu oraz Pałac Prezydencki wybudowany w XIX w.