Manchester

Położony w północno zachodniej części Anglii Manchester jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w kraju. Niezwykła atmosfera, mnogość zabytków i intrygująca historia metropolii sprawiają, iż urlop może stać się niezapomnianą przygodą, obfitującą w moc wrażeń.

W odległości ok. 14 km na południowy zachód od centrum Manchesteru, przy granicy z hrabstwem Cheshire, usytuowany jest międzynarodowy port lotniczy Manchester Airport.

Miasto odgrywa w historii Wielkiej Brytanii niezwykle ważną rolę, gdyż to właśnie tu powstał i przeżył wielki rozkwit przemysł Anglii. Obecnie miejscowość stanowi ważne centrum gospodarcze i kulturalne w kraju.

Przebywając w metropolii warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przepiękny ratusz Manchester Town Hall, pochodzący z XIX w i wzniesiony w stylu wiktoriańskiego gotyku. Obiekt zachwyca swoją unikalną formą. Wewnątrz mieszczą się naścienne malowidła związane z okresem wiktoriańskim.  Należy jednak pamiętać, iż zabytek udostępniony jest do zwiedzania tylko w przypadku wcześniejszego zarezerwowania biletów na określony termin.

Kolejnym symbolem miasta jest oryginalna gotycka katedra, wybudowana w XV stuleciu, która posiada także elementy drewniane z późnego średniowiecza oraz nowoczesne szklane detale. Przechadzając się po mieście warto także zwrócić uwagę na Beetham Tower, czyli najwyższy w całym Manchesterze wieżowiec. Mieści się tutaj ekskluzywny hotel Hilton.

Do znanych zabytków metropolii należy ponadto zaliczyć Rogal Exchange, czyli zespół budynków wzniesionych w stylu wiktoriańskim i zakończonych kopulastą zegarową wieżą. Znajduje się tutaj centrum handlowe oraz hotel.

Miłośnicy zwiedzania powinni się również wybrać do Pankhurst Centre. Są to dwie wiktoriańskie wille, pochodzące z XIX w.. Jedna z nich była w przeszłości domem słynnej Emmeline Pankhurst, czyli najważniejszej w Anglii działaczki na rzecz przyznania praw wyborczych kobietom przed I wojną światową.

W Manchesterze można także odnaleźć polski akcent. Znajduje się tu bowiem gotycki kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Jest to pierwszy polski obiekt sakralny na obczyźnie po II wojnie światowej.

Do najważniejszych zabytków miasta należy ponadto zaliczyć: więzienie oraz wieżę strażniczą, budynek Assurance Refuge, Centralną Bibliotekę Manchesteru oraz Muzeum Manchester.