Edynburg w Szkocji

Edynburg

Edynburg przyciąga niezwykłym, pełnym tajemnic klimatem oraz wspaniałą architekturą. Majestatyczne zabytkowe budowle wywierają wrażenie na szukających przygód turystach, którzy pragną przeżyć obfitujący w niezapomniane emocje urlop w jednym z najpiękniejszych miast Szkocji.

Metropolia położona jest w północno wschodniej części Wielkiej Brytanii a lot samolotem trwa tutaj ok. 2 h i 40 min, jednak w zależności od wyboru linii lotniczych czas ten może być zarówno dłuższy jak i trochę krótszy. 13 km na zachód od centrum Edynburga, w miejscowości Thurnhouse znajduje się międzynarodowy port lotniczy, z którego do serca szkockiej stolicy dostać się można autobusem ekspresowej linii 100 (dojeżdża do dworca autobusowego przy Waverley Bridge), linii nr 35 (kursuje z portu do Ocean Terminal) oraz autobusem linii nocnej nr 22.

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest bez wątpienia zamek wybudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Kompleks zamkowy charakteryzuje się różnorodnymi stylami architektonicznymi. W przeszłości pełnił on wiele funkcji, m.in. był używany jako forteca oraz siedziba władcy Szkocji. Najlepiej zachowaną częścią obiektu jest kaplica św. Małgorzaty, wzniesiona w XII stuleciu. Warto zaznaczyć, iż w tzw. Wielkiej Sali zamku przeprowadzane były kiedyś obrady parlamentu, dziś służy ona do organizowania ważnych uroczystości państwowych.

Nieopodal twierdzy znajduje się renesansowy pałac, gdzie zobaczyć można pochodzące z czasów średniowiecza komnaty oraz charakterystyczny Crown Room, to tutaj mieści się najstarszy w Europie komplet koronacyjnych klejnotów. Spędzając urlop w Edynburgu warto także wybrać się do dawnej rezydencji królewskiej Holyrood. W 1128 r. na terenie rezydencji znajdowało się Opactwo Holyrood, w 1532 r. dobudowano wieżę strzelniczą, zaś obecny wygląd obiekt uzyskał dopiero w XVII w. Zamek położony jest w cichej, pełnej zieleni okolicy. W przeszłości często gościła tu królowa Wiktoria oraz Maria Stuart. W pobliżu budowli zlokalizowany jest Park Królowej, zwany też Holyrood Parkiem, który posiada aż 8 km średnicy.

Ważnym zabytkiem Edynburgu jest ponadto Szkockie Muzeum Królewskie, znajdujące się w pałacu, wzniesionym na wzór usytuowanego w Londynie Crystal Palace. Wśród turystów największą popularnością cieszą się pochodzące z czasów prahistorycznych pamiątki po wikingach i osadnikach z Rzymu. Co istotne wstęp do muzeum jest darmowy. Osoby szukające chwili relaksu i odpoczynku po zwiedzaniu mogą zaś przespacerować się po przepięknym Królewskim Ogrodzie Botanicznym, który rozciąga się na terenie aż 28 ha. Znajduje się tu największa na świecie kolekcja rododendronów, a także lilie wodne z Amazonii, orchidee oraz drzewo palmowe z Indii Zachodnich. Warto wspomnieć, iż niedaleko ogrodu przez kilka miesięcy mieszkał Fryderyk Chopin, co upamiętnione zostało specjalną tablicą.