Oslo - Pałac Królewski

Oslo

Norweska stolica Oslo to jedno z najbogatszych na kontynencie europejskim miast, które oferuje turystom moc atrakcji, atmosferę życzliwości oraz niezapomniane przeżycia. To idealne miejsce na krótki weekendowy wyjazd dla osób spragnionych przygody i gotowych poznać najwspanialsze sekrety norweskiej kultury.

Co ciekawego można zobaczyć w Oslo?

Turyści wybierający się do Oslo na kilka dni na pewno nie zdążą zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami, które czekają na podróżnych w mieście, dlatego też warto aby skoncentrowali się na najważniejszych zabytkach metropolii – http://www.visitoslo.com

Spacer warto rozpocząć od Pałacu Królewskiego, siedziby monarchów Norwegii, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1825 r. a zakończyła w 1849 r. za czasów panowania króla Oskara I. Pałac w stylu neoklasycystycznym jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Przed budowlą rozciąga się zaś przepiękny rozległy park, w którym zobaczyć można: ogromną statuę króla Karola III Jana z 1875 r.; pomnik Kamilli Collet, pochodzący z 1911 r.; oraz pomnik królowej Maud z 1959 r.

Kolejną atrakcją norweskiej stolicy jest znany Park Vigeland, słynący z wysokiej, liczącej aż 17,3 m rzeźby o nazwie Monolit, która prezentuje 121 nagich ciał ludzkich, należących do osób w różnym wieku. W parku przyjrzeć się można aż 212 rzeźbom z brązu oraz kamienia. Miłośnicy historii powinni zaś wybrać się do twierdzy Akershus czyli ogromnego zamkowego kompleksu, pochodzącego z czasów średniowiecza. Obiekt został wzniesiony w 1290 r. z rozkazu Haakona V Długonogiego i zlokalizowany jest nad samym morzem. Obecnie można tu zwiedzić Muzeum Obrony, Muzeum Oporu, mauzoleum rodziny królewskiej i stare więzienie. Akershus to także miejsce obrad norweskiego rządu.

Za symbol miasta uznawane jest również Muzeum Łodzi Wikingów, gdzie podziwiać można trzy dębowe łodzie wraz z rzeczami, które przy nich odkryto. Ciekawą atrakcję stanowi także Muzeum Narciarstwa, które prezentuje historię tego sportu od czasów epoki Wikingów. Zbiory przedstawiają rozwój różnych dyscyplin narciarstwa jak np.: skoki, biathlon czy biegi. Obiekt położony jest tuż przy słynnej skoczni w Holmenkollbakken, gdzie wiele razy zwycięstwa odnosił Adam Małysz.