Lublana - stolica Słowenii

Lublana

Pełna uroku Lublana to jedna z najmniejszych stolic europejskich. Klimatyczne kawiarnie oraz zielone parki powodują, iż jest to miasto idealne na urlop dla ludzi szukających chwili relaksu w malowniczym otoczeniu. Słoweńska stolica liczy jedynie 266 tys. mieszkańców, jednak mimo wszystko jest miastem dynamicznym i pełnym życia.

Lublana – jak się dostać do metropolii, atrakcje turystyczne miasta

Najlepszym sposobem dotarcia do Lublany jest podróż samolotem. Port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapewnia połączenia lotnicze słoweńskimi liniami Adria Airways pięć razy w tygodniu. Pozostali przewoźnicy, oferujący podniebne podróże do Lublany, to m.in.: Austrian Airlines, LOT, Lufthansa oraz SAS. Większość połączeń odbywa się z jedną lub dwoma przesiadkami. Do słoweńskiej stolicy kursują również samoloty z Wrocławia (przesiadka w Warszawie) oraz z Krakowa.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Lublany jest, pochodzący z XV w., zamek. Na dziedzińcu znajduje się natomiast klimatyczna restauracja, gdzie można zaczerpnąć chwili relaksu przy lampce lokalnego wina. Wieczorami w obiekcie często organizowane są koncerty lub wystawy kulturalne. Przebywając w Lublanie, warto również wybrać się do Zamku Tivoli, który powstał w XVII stuleciu, a na skutek licznych modernizacji nabrał cech klasycystycznych. Obecnie wewnątrz zlokalizowane jest Międzynarodowe Centrum Grafiki. Wśród zabytków architektury sakralnej w mieście na wyróżnienie zasługują zaś: pochodzący z XVIII w. Kościół św. Trójcy oraz Katedra św. Mikołaja.

Lublana – dlaczego warto zwiedzić słoweńską stolicę?

Lublana to miasto z charakterem, które przyciąga wspaniałymi zabytkami, pełnymi zieleni parkami oraz kameralnymi restauracjami, gdzie można odpocząć, delektując się smakiem lokalnych potraw. Bogata historia miasta z pewnością zainteresuje miłośników zwiedzania, pragnących poznać tajemnice metropolii.